بورس ایرانی

۲۵ قانون برای انظباط در معاملات فارکس (بخش دوم)

۲۵ قانون برای انظباط در معاملات فارکس (بخش دوم)

 

ژانویه ۲۰۱۰

باید همیشه قادر باشید که از معامله کردن دست بکشید و در فرصتی دیگر مجددا به معامله بپردازید

خود را در پوزیشنی پرمخاطره که باعث شود پولی که توانایی ضرر روی آن را ندارید از دست بدهید، قرار ندهید. بدترین احساس در جهان این است که بخواهید معامله کنید و نتوانید به این علت که پول کافی برای معامله ندارید یا سرمایه شما به حدی کم شده است که تا حساب را شارژ نکنید کارگزار شما اجازه گرفتن پوزیشن جدید به شما را نمی‌دهد.

همیشه به شاگردانم توصیه می‌کنم حد ضرری مشخص برای یک روز کاری در حسابشان در نظر بگیرند .برای مثال ضرر روزانه شما در حسابتان نباید از ۵۰۰ دلار در یک روز بیشتر شود .اگر ضرر شما در یک روز به بیش از ۵۰۰ دلار رسید باید در آن روز کا مپیوتر را خاموش کنید و دیگر معامله‌ای انجام ندهید. به راحتی می‌توانید فردای آن روز مجددا معامله کنید.

افزایش لات سایز را درست و منطقی انجام دهید نه از روی احساس

بسیاری از تریدرها فکر می‌کنند که چون ۲۵۰۰۰ دلار در حسابشان دارند باید در هر ترید ۵ یا ۱۰ قرارداد EMiniS&P 500 داشته باشند .این راه درستی نیست. اگر نمی‌توانید با موفقیت با حجم ۱ لات ترید کنید، چطور ممکن است با حجم ۱۰ لات در هر ترید موفق باشید؟
من از دانشجویانم می‌خواهم که به من ۱۰ ترید پشت سر هم موفق را نشان دهند که در آن تنها با ۱ لات ترید شده است. وقتی آنها در رسیدن به این هدف موفق عمل کردند، به آنها اجازه می‌دهم که ترید با ۲ لات را برای ۱۰ ترید موفق پشت سر هم شروع کنند .
به خاطر داشته باشید که اگر در ترید با ۲ لات موفق نیستید، حجم تریدتان را کاهش دهید و با ۱ لات ترید کنید.

از تریدهای بازنده خود خارج شوید

اگر شما در یک معامله ضرر می‌کنید، یک بازنده نیستید. با این وجود، اگر در زمانی که تشخیص می‌دهید یک معامله خوب نیست و همچنان در معامله ضررده باقی می‌مانید، یک بازنده هستید. برایم شگفت‌انگیز است که چطور حرص و طمع شما اشارات بازار را نادیده می‌گیرد. اگر به عقیده شما موقعیت یک ترید خوب نیست، پس احتمالا خوب نیست.

زمان خروج است: ممکن است هر معامله‌گری معاملات ضررده داشته باشد. یک روز کاری معاملاتی من شامل ۳۳ درصد معاملات ضررده، ۳۳ درصد معاملات  evenو ۳۳ درصد معاملات سودآور است .از معاملات ضررده به سرعت خارج می‌شوم. آن معاملات هزینه زیادی در بر نمی‌گیرند. البته دو سوم معاملات من با ضرر و even بسته می‌شوند، اما در پایان روز هنوز هم یک برنده هستم.

اولین ضرر بهترین ضرر است

زمانی که می‌فهمید معامله شما خوب نیست بهترین زمان برای خروج فوری است .تا زمانی که به موقع خارج می‌شوید، این یک ضرر نیست. در این شرایط اغلب تریدرهایی که در یک موقعیت بد گرفتار شده‌اند با خود می‌گویند:” نگران نباش، باز می‌گردد”. به تعبیری اگر معامله‌گر به این نتیجه رسیده که این موقعیت خوب نیست، بازار باز نمی‌گردد و موقع خروج است.

با دعا کردن و امیدواری ترید نکنید اگر اینگونه‌اید خواهید باخت

نمی‌توانم بگویم زمانی که یک معامله‌گر تازه کار و بی‌انضباط بودم، چند بار دست به دعا برداشتم و تقاضای کمک برای خروج از پوزیشن‌هایی داشتم که در ضرر فرو رفته بودند. با انواع و اقسام دعاها از خدا می‌خواستم شفاعت کند و دعای من جامه عمل به خود بگیرد. به زودی فهمیدم دعاهایی نظیر ” ای خدای بزرگ ” یا ” ای خدای روز جزا” یک تکرار اشتباه است. فقط خارج شو!!!

نگران اخبار نباشید

واقعا درک نمی‌کنم چرا خیلی از تریدرهایی که به صورت الکترونیک ترید می‌کنند تمام طول روز را به تماشا کردن یا گوش دادن به اخبار FNN، CNBC، MSNBC یا Bloomberg می‌گذرانند. سرتیتر این برنامه‌ها اطلاعات بسیار کمی از حرکات بازار یا حرکات قیمت در اختیار ما می‌گذارد. اگر دسته‌ای از تریدرها در یک پوزیشن بد در هر بازاری گیر افتاده باشند، باز هم ادعا می‌کنند که کارشناسان آنها همه چیز را می‌دانند .
فرض کنید قبل از اینکه یک معامله‌گر و کارشناس بازار شوید، شبکه CNBC تماس تلفنی با یکی از معامله‌گران تالار بورس برقرار می‌کند که گزارشی از روند ساعتی اوراق قرضه دارد و اوضاع را بد توصیف می‌کند .به وضوح با خود فکر می‌کنید او یک کارشناس خبره است. او و دیگران نمی‌توانند هیچ اطلاعات سودمندی در اختیار شما قرار دهند. عملکرد آنان واقعا فقط برای یک چیز است ……….. .سرگرمی !!!
حقیقت این است: اخباری که شما در برنامه‌های تجاری می‌شنوید “خبار قدیمی” است .
داستان این برنامه‌ها در واقع تشریح و بیان خرید سهامداران حرفه‌ای بازار است که قبل از اخبار منتشر شده صورت پذیرفته است. بر پایه گزارشات معامله نکنید. واقعا دیر است!!!

قمارگونه معامله نکنید، اگر اینگونه باشید خواهید باخت

در طول این سال‌هایی که من معامله کرده‌ام و با معامله‌گران زیادی بوده‌ام، هرگز یک معامله‌گر موفق که قمارگونه ترید می‌کند ندیده‌ام. (توضیح: ترید قمارگونه تریدی است که در آن مدیریت سرمایه به دست فراموشی سپرده می‌شود). غیر ممکن است که قمارگونه ترید کنید و یک برنده باشید .تریدری که قمارگونه ترید می‌کند نباشید. یک معامله‌گر باشید !!!
پاسخ در معاملات کوتاه‌مدت در بازار نهفته است. احتمال برد در طول روز یا هفته افزایش می‌یابد، اگر یک تریدر کوتاه‌مدت باشید، بردهای کوچک و ضررهای کوچکتری خواهید داشت.

ضرر کردن را دوست داشته باشید

این قانونی است که پرسش‌ها و باز خوردهای گوناگونی از معامله‌گران در همه جای دنیا داشته است .معامله‌گران می‌پرسند: “منظورتان از اینکه ضرر کردن را دوست داشته باشید چیست؟ آیا دیوانه شده‌اید؟ ”
دیوانه نیستم .در حقیقت منظورم این است که اگر در یک معامله ضرر می‌کنید، واقعیت امر را قبول کنید .به سرعت از پوزیشن بازنده خارج شوید .عاشق این باشید که به سرعت و به موقع از پوزیشن ضررده خارج شوید .
این کار در تعداد بالایی از معاملات سرمایه شما را حفظ می‌کند و از شما معامله‌گر بهتری می‌سازد.

اگر در تایم فریمی که معامله می‌کنید بازار حرکت خاصی نمی‌کند زمان خروج است

این نظریه بیشتر به سرمایه جاری مربوط می‌شود .در زمان‌هایی به علت نقدینگی بالا بازار در جهتی خاص حرکت می‌کند یا باخریدهای هیجانی بازار به سمت بالا می‌رود یا بر اثر فروش هیجانی بازار حرکتی به سمت پایین را شکل می‌دهد .وقتی که قیمت حالتی ایستا دارد و به هیچ سمتی نمی‌رود (چیزی که در بازار زیاد اتفاق می‌افتد) بازار و سهامداران می‌خواهند به ما بگویند هنوز هیچ کدام از خریداران و فروشندگان بر دیگری چیره نشده‌اند .در این زمان شما نباید در بازار باشید .این بازار هنوز به هیچ سمتی نرفته است. اینجا بدترین زمان برای صرف سرمایه و انرژی است. بهتر است مدتی صبر کنید تا بازار جهت بگیرد و آنگاه وارد شوید .

ضرر بزرگ نداشته باشید؛ تنها یک ضرر بزرگ می‌تواند به شما آسیب جدی وارد کند

لطفا مجددا قوانین ۵، ۸، ۱۰، ۱۱ و ۱۵ را مرور کنید. اگر شما هر یک از این قوانین را رعایت کنید، به هیچ عنوان قانون ۱۷ را زیر پا نمی‌گذارید. ضررهای بزرگ مانع از این می‌شوند که یک روز برنده داشته باشید .آنها بردهای کوچکی را که با سختی و زحمت به دست آورده‌اید به آسانی از بین می‌برند. به‌علاوه، ضررهای بزرگ از نقطه نظر احساسی و عاطفی شما را نابود می‌سازند .بعد از یک ضرر بزرگ مدت مدیدی طول می‌کشد تا دوباره حس اعتماد به نفس خود را باز یابید.

اهداف کوتاه‌مدت روزانه داشته باشید و در پی آن به سوی اهداف بلندمدت‌تر حرکت کنید

وقتی که یک معامله‌گر تازه‌کار اوراق قرضه بودم، هدف من به‌دست آوردن روزانه ۱۰ تیک بود. هر تیک ۲۵/۳۱ دلار است .پس اگر من روزی ۱۰ تیک می‌گرفتم، هر روز ۵۰/۳۱۲ دلار به دست آورده بودم .ممکن است به نظرتان مبلغ زیادی نباشد، اما برای من پول زیادی بود. مربی من دیوید گلدبرگ به من گفت که اگر در هر روز تنها قادر به کسب ۱۰ تیک باشم در پایان سال ۷۲۵۰۰ دلار به حساب من افزوده می‌شود .این برای یک معامله‌گر جوان ۲۳ ساله در سال ۱۹۸۲ بد نبود.
شگفت‌آور است که چطور حساب شما با همین مبالغ جزئی روزانه در پایان سال رشد چشمگیری دارد . اگر شما یک تریدر تازه‌کار هستید، سعی کنید در هر روز ۵ یا ۶ پوینت در EMini S&P  کسب کنید .اگر قادر به رسیدن به این هدف باشید، در پایان سال ۷۲۰۰۰ دلار در حساب خود دارید.

در هنگام ورود به یک پوزیشن بی‌طرف باشید و انتظارات غیر معقول نداشته باشید

معامله‌گر یا سفته‌باز موفقی را ندیده‌ام که وارد یک معامله شود و ۱۰۰ درصد انتظار سوددهی از آن معامله خاص داشته باشد. نباید وقتی وارد یک پوزیشن می‌شوید انتظار داشته باشید که قطعا به یک برد بزرگ مبدل شود .گاهی در سریع‌ترین زمان ممکن پوزیشن به سود می‌نشیند که این به نظرم بیشتر به شانس مربوط می‌شود تا مهارت .فرض کنید یک پوزیشن باز می‌کنم و در همان زمان (از روی شانس) بانک فدرال در جهت معامله من یک دستور صادر می‌کند و این باعث می‌شود که معامله در سریع‌ترین زمان ممکن به سود بنشیند. در ۲۰ سالی که معامله می‌کنم چنین مواردی شاید ۵ بار برایم اتفاق افتاده است .

اعتماد به نفس داشته باشید و خود را کنترل کنید

بسیار دلپذیر است که یک روز کامپیوتر خود را روشن کنید و بدانید که اگر به قوانین عمل کنید، منضبط باشید و به سیستم خود وفادار باشید، به احتمال زیاد آن روز را موفق خواهید بود. در طول سال‌هایی که معامله کرده‌ام، روزهایی بوده که در مجموع ضرر کرده‌ام. فکر می‌کنید چرا اعتماد به نفس خود را از دست ندادم؟ چون می‌دانم که هر روز می‌توانم از بازار سود کسب کنم. اهداف روزانه (قانون ۱۸ و قانون ۱۹) به شما اجازه می‌دهد که اعتماد به نفس داشته باشید و خود را کنترل کنید .
قانون ۹ را به یاد بیاورید: اگر شما اهداف روزانه (کوتاه‌مدت) داشته باشید و محقق شود، پس از آن می‌توانید به سوی اهداف بلندمدتتان حرکت کنید. با استفاده از قانون نظم می‌توانید روزهای پرسودی بسازید.

پوزیشن‌های برنده را به موقع ببندید

نسبت ضرر را ثابت نگه دارید و نسبت پوزیشن‌های سودده را افزایش دهید .از ضررتان نترسید، اگر با بیش از ۱ لات ترید می‌کنید و پوزیشن شما در حالت بازنده قرار داردف به سرعت از آن خارج شوید. اگر با بیش از ۱ لات ترید می‌کنید و پوزیشن شما در حالت برنده قرار دارد، در تارگت مورد نظرتان نیمی از آن را ببندید و نیمی را باز بگذارید. اگر از استاپ مکانیکی استفاده می‌کنید، نیمی از پوزیشنتان را در تارگت مورد نظر ببندید و برای بقیه پوزیشن (نیمه دوم) استاپ را به نقطه ورود منتقل کنید. بعد از انجام این مراحل بنشینید و آرام باشید.

با استفاده از یک سیستم بارها و بارها پوزیشن بگیرید، یک آجرچین باشید

یک آجرچین هر روز سر کار حاضر می‌شود و یک روش را اجرا می‌کند. آجر در کنار آجر در کنار آجر. همین شیوه در ترید کاربرد دارد .لطفا قوانین ۶ و ۲۰ را بخوانید. در طول این ۲۰ سال روش تریدم و روش اجرای استراتژی‌ام را تغییر نداده‌ام. فکر کنم یک آجرچین هستم.

بیش از حد تحلیل نکنید، دیر عمل نکنید، مردد نباشید. اگر اینگونه باشید خواهید باخت

نمی‌توانم دقیقا به شما بگویم چند بار معامله‌گرانی با وحشت به دفتر کارم می‌آمدند که با اینکه می‌دانستند بازار به کدام سمت حرکت کرده است، اما در عمل در آن پوزیشن شکست خورده بودند. وقتی از آنها می‌پرسیدم چرا در آن لحظه عکس العمل مناسبی نشان نداده بودند، پاسخ آنها همیشه یکی بود: آنها نمی‌خواستند بازار را دنبال کنند. منتظر بودند تا به یک یقین قطعی برسند یا می‌گفتند ما منتظر سه علامت (نشانه) بودیم که فقط ۲ تای آن را دیده بودیم و منتظر سومی بودیم. نتیجه همه این تعلل‌ها و مردد ماندن‌ها این است که تریدری که در جهت بازار بود هیچ سودی عایدش نشد .در این تجارت نمی‌توانیم چیزی را جبران کنیم، مگر اینکه به موقع معامله کنیم.
بیش از حد تحلیل نکنید .وارد یک معامله شوید و آن را مدیریت کنید. اگر اشتباه کردید خارج شوید .تا معامله نکنید چیزی به دست نمی‌آورید.

از دیدگاه بازار تمام معامله‌گران یکسان هستند

ما همه روزمان را یکسان آغاز می‌کنیم .در شروع کار و زمانی که هیچ معامله‌ای نکرده‌ایم، در نقطه صفر هستیم. وقتی زنگ شروع زده می‌شود و معاملات آغاز می‌شود، شیوه رفتار و دیدگاه ماست که نشان می‌دهد آیا در آن روز پولی به‌دست می‌آوریم یا خیر. اگر ۲۵ قانون را دنبال می‌کنید باید به خوبی انجامشان دهید، در غیر این‌صورت چیزی عایدتان نخواهد شد.

خود بازار معیار نهایی عدالت و درستی است

بازار به هر سمتی که بخواهد حرکت می‌کند و دلواپس من و شما نیست. همیشه مورد علاقه ما حرکت نمی‌کند .تبعیض قائل نمی‌شود. به طور خاص قصد آسیب رساندن به کسی را ندارد .بازار همیشه راست و درست است. یاد بگیرید که به بازار احترام بگذارید .اگر بر خلاف قوانینش عمل کنید، با بی‌رحمی تنبیهتان خواهد کرد .
با این ۲۵ قانون در انضباط ترید خود را درست بشناسید و آنگاه به پاداش خود برسید.

منبع: samanfx

مترجم: گروه ترجمه بازار بورس دات کام

 

Proin eu sapien non tortor mattis auctor ac sit amet justo. Aliquam pellentesque odio quis eleifend aliquet. In id sodales dui. Pellentesque ac est risus. Vestibulum elementum elementum massa, ultrices feugiat magna aliquam non. Nullam eu libero quis

ایران .تهران . کلاهدوز . اختیاریه شماره 134
Call: +98 (0) 88024034
Email: contact@boursirani.com

News

Flickr

  Newsletter

  We accept the following payment:

         
  bitcoin
  Bitcoin (BTC) $ 26,242.03
  13,103,070,750 ریال
  ethereum
  Ethereum (ETH) $ 1,591.97
  794,894,653 ریال
  tether
  Tether (USDT) $ 0.999935
  499,284 ریال
  solana
  Solana (SOL) $ 19.08
  9,524,512 ریال
  cardano
  Cardano (ADA) $ 0.245362
  122,514 ریال
  usd-coin
  USDC (USDC) $ 1.00
  499,425 ریال
  polkadot
  Polkadot (DOT) $ 4.01
  2,002,795 ریال
  dogecoin
  Dogecoin (DOGE) $ 0.060671
  30,295 ریال
  matic-network
  Polygon (MATIC) $ 0.510356
  254,829 ریال
  binance-usd
  BUSD (BUSD) $ 1.00
  499,450 ریال
  crypto-com-chain
  Cronos (CRO) $ 0.050115
  25,024 ریال
  terrausd
  TerraClassicUSD (USTC) $ 0.012708
  6,346 ریال