آموزش بورس در 20 دقیقه

مقدمه

 

همه‌ي افراد جامعه‌ي ما بورس را نمي‌شناسند و با نحوه‌ي سرمايه‌گذاري در آن و فوايد و سودمندي‌هاي ناشي از آن آشنا نيستند. اين در حالي است که آشنايي با بورس و فعاليت در آن مي‌تواند در زندگي اقتصادي مردم بسيار مؤثر باشد. تا همين سال‌هاي اخير، بيشتر مردم پس‌اندازهاي خود را فقط در بانک‌ها نگهداري مي‌کردند و با راه‌هاي ديگر استفاده از اندوخته‌هاي خود آشنا نبودند. اما امروزه بسيار شنيده مي‌شود که راه ديگري هم براي استفاده از پس‌اندازها وجود دارد و آن اين است که يک فرد عادي مي‌تواند در مالکيت واحدهاي توليدي و تجاري بزرگ مشارکت نمايد و از نتايج مشارکت و سرمايه‌گذاري خود به سادگي بهره‌مند شود. اما به راستي چگونه ممکن است يک فرد عادي با سرمايه‌اي اندک در سرمايه‌گذاري‌هاي بزرگي شريک شود در حالي که نه شرکاي خود را مي‌شناسد و نه امکان کسب اطلاع از نحوه‌ي فعاليت، ميزان هزينه‌ها، درآمدها و … دارد؛ گذشته از اين، اصلاً چنين کسي چگونه مي‌تواند از حساب و دخل و خرج اين مرکز توليدي که در آن مشارکت کرده است آگاهي پيدا کند؟

در پاسخ به اين سوال بايد گفت که، بورس امکان هر آنچه را که براي سرمايه‌گذاري و مشارکت در اين مراکز لازم است فراهم آورده و علاوه بر نظارت دقيق بر فعاليت‌هاي اين مراکز، مطابق قانون مدافع حقوق سرمايه‌گذاران است.

در اين کتاب سعي شده است خواننده با سازوکارهاي قانوني بورس آشنا شود و با توضيحات ساده در مورد فعاليت‌هاي مختلف آن، از جمله نحوه‌ي خريد و فروش، راه‌هاي مختلف سرمايه‌گذاري، فوايد سرمايه‌گذاري و …. آگاهي پيدا کند و اطلاعات اساسي و اوليه‌ي مورد نياز خود را کسب نمايد.

تاريخچه

انديشه‌ي ايجاد بورس زماني شکل گرفت که عده‌اي از بازرگانان اروپايي از فعاليت‌هاي تجاري خود ضرر کردند، بنابراين به فکر راه‌حلي افتادند تا به وسيله‌ي آن بتوانند جلوي اين ضرر را بگيرند و يا آن را به حداقل برسانند. نتيجه آن شد که تعدادي از بازرگانان عده‌اي را در فعاليت‌هاي خود شريک کردند تا با اين روش سود و زيان احتمالي را با آنها تقسيم کنند. اين تجربه موفقيت‌آميز بود لذا به تدريج هر تاجري سعي مي‌کرد تا فعاليت‌هاي تجاري خود را با اين روش ادامه دهد؛ به خصوص که اين روش براي افرادي که فعاليت‌هاي بزرگ اقتصادي انجام مي‌دادند بسيار مطلوب‌تر بود. رفته رفته اين تجربه قانونمند شد و به تشکيل شرکت‌هاي سهامي تبديل گرديد. اولين تجربه مربوط به تشکيل يک شرکت سهامي در کشور روسيه بود که در سال 1353 ميلادي تصميم گرفت کالاهايي را بدون اين که آفريقا را دور بزند، از شمال اروپا به شرق آسيا و چين ببرد و اين کاري بود که احتمال ضرر در آن بيشتر بود. براي انجام اين کار عده‌اي از تجار سرمايه‌ي لازم را تأمين کردند و هر کس به نسبت سرمايه‌ي خود در سود و زيان شرکت شريک شد و اين کار با موفقيت صورت گرفت. بعدها با گسترش مبادلات در اروپا به سرمايه‌هاي زيادتر و شرکاي بيشتري نياز شد. براي اين کار نياز به مراکزي بود تا بتوان بين سرمايه‌گذاران و سرمايه‌پذيران رابطه برقرار کرد. چنين مراکزي تأسيس شدند و بورس نام گرفتند. اولين بورس دنيا در قرن هفدهم ميلادي در شهر آمستردام هلند تشکيل شد و امروز اکثر کشورهاي جهان داراي بورس هستند. در ايران نيز در سال 1345 قانون تشکيل بورس به تصويب رسيد و از 15 بهمن‌ماه سال 1346 آغاز به کار کرد.

بورس چيست؟

 

براي شناخت بورس و آشنايي بيشتر با آن بهتر است از “بازار” و تعريف آن شروع کنيم. در يک تعريف ساده، مي‌توان گفت که، بازار مکاني است که در آن خريد و فروش صورت مي‌گيرد؛ و ساده‌تر اين است که بگوييم هرگاه شرايطي فراهم شود که بين خريدار و فروشنده رابطه‌ برقرار شود و معامله‌اي صورت پذيرد بازار تشکيل شده است. اين شرايط مي‌تواند مکان خاصي باشد يا شبکه‌اي ارتباطي مثل اينترنت.

در بازارها به طور کلي دو نوع دارايي، دارايي‌هاي واقعي و دارايي‌هاي مالي، مورد معامله قرار مي‌گيرند. دارايي‌هاي واقعي همان دارايي‌هاي فيزيکي هستند مثل زمين، ساختمان و انواع کالا مانند ماشين، لوازم خانگي و …. اما دارايي‌هاي مالي دارايي‌هاي کاغذي و بهتر بگوييم اسنادي هستند، مثل سهام و اوراق مشارکت. بورس‌ بازاري است که در آن دارايي‌هاي مختلف مورد معامله قرار مي‌گيرد. از اين رو، انواع بورس‌ها را مي‌توان به سه دسته‌ي کلي بورس کالا، بورس ارز و بورس اوراق بهادار طبقه‌بندي کرد.

 

 1. بورس کالا: بازاري که در آن خريد و فروش کالاهاي معين صورت مي‌گيرد و به طور منظم و دائم فعال است بورس کالا نام دارد. در بورس کالا معمولاً مواد خام و مواد اوليه مورد معامله قرار مي‌گيرد. هر بورس کالايي را با نام همان کالايي که مورد معامله قرار مي‌گيرد نام‌گذاري مي‌کنند. مثلاً بورس نفت و بورس گندم.

 

 1. بورس ارز: در بورس ارز، همان طور که از نام آن مشخص است، کار خريد و فروش پول‌هاي خارجي انجام مي‌گيرد. اين بورس در کشور ما فعال نيست اما در کشورهاي پيشرفته فعاليت چشم‌گيري دارد.

 

 1. بورس اوراق بهادار: در بورس اوراق بهادار دارايي‌هاي مالي از قبيل سهام، اوراق مشارکت و… مورد معامله قرار مي‌گيرد. در ايران، به بازار خريد و فروش اوراق بهادار که به طور رسمي و دائمي در محل معيني تشکيل مي‌شود “بورس اوراق بهادار” مي‌گويند ولي ما در اين نوشته براي اختصار آن را بورس يا بورس اوراق بهادار مي‌گوييم.

بورس اوراق بهادار چه مي‌کند؟

 

کار اصلي بورس اوراق بهادار اين است که زمينه‌اي فراهم مي‌آورد تا دو گروه از مردم، به طور قانوني، در يک فعاليت اقتصادي شريک و علاوه بر تأمين نيازهاي يکديگر، از منفعت و سود اين فعاليت بهره‌مند شوند. اين دو گروه سرمايه‌گذاران و سرمايه‌پذيران مي‌باشند.

 

اصولاً در يک تقسيم‌بندي ساده، افراد جامعه را مي‌توان به دو گروه تقسيم کرد؛ يک گروه کساني که پول، سرمايه و يا پس‌انداز دارند اما نمي‌توانند با آن کار کنند و گروه دوم کساني که توانايي انجام فعاليت‌هاي اقتصادي دارند اما سرمايه و پول کافي ندارند. اين دو گروه علاوه بر اين که يکديگر را نمي‌شناسند و تعداد آنها نيز کم نيست داراي ويژگي‌هاي مختلفي هستند. به عنوان مثال، همه‌ي سرمايه‌گذاران به يک اندازه پس‌انداز ندارند. برخي داراي مبالغ اندک و برخي صاحب مبالغ کلان مي‌باشند، سليقه‌ي اين افراد هم براي سرمايه‌گذاري متفاوت است، مثلاً عده‌اي تمايل به سود کم در کوتاه‌مدت دارند و عده‌اي به دنبال سود بيشتر ولي در درازمدت‌اند و ده‌ها ويژگي ديگر.

 

سرمايه‌پذيران نيز از ويژگي‌هاي مختلف برخوردارند، براي مثال، هر گروه در زمينه‌ي خاصي فعاليت مي‌کنند، با توجه به نوع فعاليت‌شان سودهاي متفاوتي پرداخت مي‌کنند، در اداره‌ي مراکز توليدي خود سليقه‌ي متفاوت دارند و… حال با اين همه ويژگي‌هاي متفاوت چگونه مي‌توان بين اين دو گروه رابطه برقرار کرد تا همه‌ي آنها ضمن قبول شرايط يکديگر حاضر به شراکت شوند؟ يکي از ‌کارهاي اساسي بورس همين است که با ايجاد يک فضاي مناسب و قانونمند زمينه‌اي فراهم ‌آورد تا از طريق آن برآوردن تمامي خواسته‌هاي قانوني طرفين با حفظ حقوق آنها ميسر شود. بورس يک مشکل بسيار بزرگ ديگر را نيز حل کرده است، به طوري که مي‌توان ادعا کرد حل اين مشکل باعث گسترش سرمايه‌گذاري و در نتيجه توسعه‌يافتگي و پيشرفت سريع‌تر کشورهاي جهان شده است. آن مشکل اين است که اگر افراد مختلفي که با سرمايه‌هاي متفاوت وارد بورس شده و در فعاليت‌هاي اقتصادي بزرگ شريک مي‌شوند، بخواهند، در هر زمان که تصميم بگيرند، سهم و سرمايه‌ي خود را به قيمت مناسب بفروشند، بايد چه کار کنند؟ به عنوان مثال اگر فردي 100 سهم از 125 ميليون سهم يک کارخانه‌ي سيمان را دارا باشد و تصميم بگيرد آن را همين امروز بفروشد چگونه مي‌تواند قيمت سهام خود را مشخص کند؟ چطور مي‌تواند قيمت کارخانه را محاسبه نمايد تا براساس آن قيمت سهم خود را مشخص کند؟ چه قدر زمان، چه تعداد افراد و چقدر هزينه براي اين کار لازم است؟ و… بورس اين مشکل را حل کرده و سازوکاري را طراحي کرده است که هر فرد با هر ميزان سهم، در هر روز تصميم به فروش سهامش بگيرد بتواند از قيمت سهام خود آگاه شود و يا حتي اگر تصميم به فروش نداشته باشد قيمت روز سهام خود را بداند.

 

قيمت سهام در بورس چگونه مشخص مي‌شود؟

 

نظام قيمت‌گذاري در بورس به گونه‌اي طراحي شده است که هيچ کس نمي‌تواند در قيمت‌گذاري دخالت کند؛ به اين ترتيب که در بورس افراد نمي‌توانند شخصاً اقدام به خريد و يا فروش سهام بنمايند و اين کار بايد از طريق کارگزاري‌هاي بورس و کارگزاران آن انجام شود. کارگزاران افرادي هستند که تحت نظارت سازمان بورس فعاليت مي?کنند.

 

ورود به بورس بدين طريق است که، چه فروشندگان و چه خريداران سهام در اولين قدم تقاضاي خود را به کارگزاران بورس تحويل مي‌دهند. کارگزاران هر روز به جز روزهاي پنج‌شنبه و ايام تعطيل از ساعت 9 صبح الي 12 ظهر در تالار بورس حاضر شده و تمامي تقاضاهاي خريد و فروش را وارد سيستم معاملات مي‌کنند. پس از وارد شدن ليست تقاضاها در سيستم معاملات، تقاضاها در دو صف؛ صف خريد و صف فروش، براساس قيمت و زمان ورود، اولويت‌بندي مي‌شود. اين سيستم به گونه‌اي طراحي شده است که قيمت‌هايي را که براي فروش ارزان‌تر است و تقاضاهاي خريدي را که قيمت بالاتري دارند در رديف اول قرار مي‌دهد. بدين ترتيب هر کس که به ارزان‌ترين قيمت بفروشد در اول صف فروش و هر کس که به گران‌ترين قيمت بخرد در اول صف خريد قرار مي‌گيرد و بنابراين قبل از ديگران معامله خواهد کرد. البته در صورتي که دو تقاضا با يک قيمت وارد سيستم شود، سيستم اولويت را به تقاضايي مي‌دهد که زودتر وارد سيستم معاملات شده باشد. اين عملکرد سيستم بيانگر آن است که روند معاملات و قيمت سهام براساس عرضه و تقاضا مشخص مي‌شود و امکان دخالت افراد در آن وجود ندارد.

چرا در بورس سرمايه‌گذاري کنيم؟

سرمايه‌گذاران در هر کجا که سرمايه‌گذاري مي‌کنند علاوه بر اين که به دنبال کسب سود هستند، در انتخاب نوع سرمايه‌گذاري نيز به دنبال جايي مي‌گردند که سود بيشتري بدهد، مورد اطمينان و قانوني باشد، هر زمان که بخواهند بتوانند از وضعيت سرمايه‌گذاري خود مطلع شوند، هر وقت که بخواهند بتوانند سرمايه‌ي خود را نقد کنند و… برخي نيز علاوه بر اين، معيارهاي متعالي‌تري دارند. به عنوان مثال، به دنبال سرمايه‌گذاري در کاري هستند که علاوه بر خودشان، جامعه نيز از آن بهره‌مند شود. مثلاً ايجاد اشتغال بکند و… بورس از جمله مراکزي است که جميع اين ويژگي‌ها را داراست.پس سرمايه‌گذاري در بورس نه تنها براي سرمايه‌گذاران و سرمايه‌پذيران سودمند است بلکه براي کل جامعه نيز فوايد قابل توجهي دارد.

فوايد بورس براي سرمايه‌گذاران

 1. 1. درآمد

مهم‌ترين هدف هر فرد از سرمايه‌گذاري کسب درآمد است. سرمايه‌گذاري در بورس مي‌تواند از دو راه اين خواسته‌ را محقق سازد. نخست از طريق پرداخت سود ناشي از فعاليت کارخانه‌ها و شرکت‌ها؛ بدين ترتيب که، کارخانه‌ها يا شرکت‌هايي که سهامشان در بورس عرضه شده است بخشي از سودي را که از فروش کالاها و خدماتشان حاصل مي‌شود بين سهامداران تقسيم مي‌کنند. بدين ترتيب کساني که با خريد سهام شرکت‌ها و يا کارخانه‌هاي بورسي در اين مراکز شريک شده‌اند از اين طريق کسب درآمد مي‌کنند. راه دوم کسب درآمد سهامداران بورس، ناشي از فعاليت‌هاي مفيد و مؤثر مديران شرکت‌هاي مربوطه است که باعث افزايش قيمت سهام شرکت‌ها مي‌شود که اين به معني افزوده‌شدن بر دارايي سهامداران است.

 1. قابليت نقدشوندگي

کساني که در بورس سرمايه‌گذاري مي‌کنند اگر به پولشان نياز پيدا کنند بسيار سريع‌تر از بسياري از سرمايه‌گذاري‌هاي ديگر مي‌توانند سهام خود را به پول نقد تبديل کنند. براي اين کار کافي است به اولين کارگزار بورس مراجعه نمايند و فرم تقاضاي فروش سهامشان را تحويل دهند. سهولت فروش سهام طوري است که حتي در سخت‌ترين شرايط هم، درصورتي که فرد سهام خود را اندکي کم‌تر از قيمت روز بازار ارائه نمايد، در کم‌ترين زمان سرمايه‌اش نقد خواهد شد. اين در حالي است که بسياري از سرمايه‌گذاري‌هاي ديگر فاقد اين ويژگي مي‌باشند. به عنوان مثال، فرض کنيد فردي در خريد ماشين، زمين يا منزل مسکوني سرمايه‌گذاري کرده و حالا نيازمند پول شده است. روشن است که تبديل هر يک از موارد ذکر شده به پول نقد به مراتب مشکل‌تر از فروش سهام شرکت‌هاي بورسي خواهد بود

 

 1.    مشارکت در تصميم‌گيري‌ها

تصميم‌گيري براي اداره‌ي شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس با نظر صاحبان سرمايه انجام مي‌پذيرد. افرادي که سهام شرکت‌هاي بورسي را خريداري مي‌کنند مطابق قانون مي‌توانند در مجامع شرکت مربوطه حضور پيدا کنند و با شنيدن گزارش فعاليت‌ها از گردش کار شرکت آگاه شوند و همچنين با حق رأي خود نسبت به انتخاب هيئت مديره، طرح‌هاي مورد نظر و ميزان سود تقسيمي به سهامداران شرکت اظهارنظر نمايند. اين مزيت شرکت‌هاي بورسي سبب شده است که سهامداران بتوانند هم از فعاليت‌هاي شرکت آگاه شوند و هم در تصميم‌گيري‌ها مشارکت داشته باشند.

 1. اطمينان از مکان سرمايه‌گذاري

بورس مکاني بسيار امن براي سرمايه‌گذاري است. براي اثبات اين مدعا کافي است به قانون حاکم بر بورس توجه کنيم. بورس براساس قانون بازار اوراق بهادار تأسيس شده است و مطابق آن فعاليت مي‌کند. در قانون علاوه بر اين که کليه‌ي فعاليت‌هاي بورس مشخص شده است و هر نوع فعاليتي با اخذ مجوز قانوني صورت مي‌گيرد يک نهاد ناظر به نام “سازمان بورس” نيز در نظر گرفته شده تا بر تمامي فعاليت‌هايي که انجام مي‌شود نظارت کند. نکته‌ي ديگر اين که شرکت‌هاي بورسي براساس قانون موظف‌اند اطلاعات مجاز مربوط به خود را به طور مرتب در اختيار خريداران و فروشندگان قرار دهند. اين کار باعث شفاف شدن بازار مي‌شود و بدين ترتيب هر کس که اطلاعات لازم را براي خريد و فروش در اختيار داشته باشد مي‌تواند با اطمينان اقدام به معامله کند. نتيجه اين که، قانون حاکم بر بورس و سازوکارهاي پيش‌بيني شده مکاني مطمئن براي سرمايه‌گذاري فراهم آورده است.

چگونه مي‌توان در بورس سرمايه‌گذاري کرد؟

انجام هر فعاليتي تابع آداب و مقرراتي است. سرمايه‌گذاري در بورس نيز تابع مقررات و آداب خاص خود است. اولين کاري که براي سرمايه‌گذاري در بورس بايد انجام داد گرفتن “کد معاملاتي” است. اين کد به منظور راحت‌تر شدن و سرعت يافتن بيشتر کار به افراد داده مي‌شود؛ همان طور که بانک به مشتري خود شماره حسابي مي‌دهد که مشتري با آن شماره شناخته مي‌شود. بنابراين، سيستم معاملاتي بورس افراد را به وسيله‌ي کد معاملاتي آنها شناسايي مي‌کند. براي گرفتن کد معاملاتي، فرد مي‌تواند با مراجعه به يکي از کارگزاري‌ها و ارايه‌ي فتوکپي شناسنامه يا کارت ملي خود کد مربوط به خود را دريافت دارد. کد معاملاتي شامل سه حرف اول نام‌خانوادگي به همراه يک عدد ثابت مي‌باشد. به عنوان مثال، کد معاملاتي کسي که نام‌خانوادگي او فخرآبادي است مي‌تواند “فخر 00101” باشد.

خريد سهام

خريدار سهام براي خريد بايد به يکي از کارگزاري‌هاي بورس مراجعه و از کارگزار تقاضاي فرم درخواست خريد کند. کارگزار فرمي را در اختيار او قرار مي‌دهد و او علاوه بر تکميل فرم بايد مبلغي را که مي‌خواهد سرمايه‌گذاري کند به حساب کارگزار واريز و فيش آن را به همراه فرم تکميل شده تحويل کارگزار نمايد و رسيد بگيرد.طي زمان معيني، پس از آماده شدن اوراق سهام، مشتري با تحويل رسيد قبلي به کارگزار اوراق سهام خود را دريافت مي‌دارد. علاوه بر خريد حضوري، اشخاص مي‌توانند از طريق اينترنت نيز اقدام به خريد کنند و پس از انجام هر عمليات پرينت آن را به عنوان رسيد دريافت نمايند. در فرم درخواست خريد، مواردي از قبيل مشخصات خريدار، تعداد سهام مورد تقاضا، مبلغ سرمايه‌گذاري و… گنجانده شده است. از جمله مواردي که خريدار در فرم درخواست خريد بايد مشخص کند قيمت و نوع سهم مورد نظر خود مي‌باشد. براي اين کار، خريدار چند راه در پيش‌رو دارد:

راه اول اين که خريدار، چون اطلاع چنداني از سهام و اوراق موجود در بورس ندارد، مبلغي را که مي‌خواهد در بورس سرمايه‌گذاري کند در اختيار کارگزار مي‌گذارد و از او مي‌خواهد که به انتخاب خودش بهترين سهام را براي او خريداري کند، ضمن آن که مي‌تواند اولويت‌هاي مورد نظر خود را به کارگزار اطلاع دهد.

راه دوم اين است که خريدار، اگر خريد سهام خاصي را در نظر دارد آن را به کارگزار مي‌گويد، مثلاً مي‌گويد “اگر سهام فلان کارخانه عرضه شد براي من خريداري کنيد.” در اين حالت، چون قيمت سهم توسط خريدار اعلام نشده است کارگزار اختيار دارد که به هر قيمتي که سهم مورد نظر مشتري عرضه شد آن را خريداري نمايد. لازم به ذکر است که کارگزاران غالباً مسئوليت‌پذيري و تعهد اخلاقي لازم را دارند و سعي مي‌کنند به بهترين قيمت ممکن سهام مورد نظر مشتري را براي او خريداري نمايند. در هر صورت کارگزار اطلاعات مشورتي خود را در اختيار خريدار قرار مي‌دهد و در تصميم‌گيري و انتخاب به او کمک مي‌کند.

و بالاخره راه سوم خريد سهام اين است که خريدار از کارگزار تقاضاي خريد سهم معيني را با قيمت معين مي‌کند و کارگزار نيز مطابق درخواست مشتري اقدام به خريد مي‌نمايد.

فروش سهام

براي فروش سهام نيز، همچون خريد، فروشنده بايد به کارگزار مراجعه و فرم درخواست فروش را تکميل کند. براي اين کار فروشنده دو راه در پيش رو دارد:

راه اول اين که به کارگزار اختيار مي‌دهد تا سهامش را به قيمت بازار بفروشد؛ در اين حالت کارگزار موظف است تا سهام مشتري را به بالاترين قيمت پيشنهادي روز بفروشد.

راه دوم اين که فروشنده در فرم فروش قيد مي‌کند چنانچه قيمت سهام او در بورس تا حد معيني افزايش يافت اقدام به فروش کند. به عنوان مثال به کارگزار مي‌گويد که هر سهم او را زير قيمت 200 تومان نفروشد. در اين صورت کارگزار منتظر مي‌ماند تا قيمت سهم به حد مورد نظر برسد و سپس اقدام به فروش مي‌کند. بديهي است که در اين صورت نيز کارگزار مشاوره‌ي لازم را به فروشنده مي‌دهد. به عنوان مثال اگر قيمت پيشنهادي فروشنده پايين‌تر از قيمت روز بازار باشد ولي خودش نداند، کارگزار او را راهنمايي مي‌کند و به وي يادآور مي‌شود که مي‌توان سهم را به قيمت بالاتر نيز فروخت، بر عکس هم، و اگر قيمت پيشنهادي مشتري بالا باشد به او يادآور مي‌شود که در اين قيمت امکان فروش سهم وجود ندارد.

معاوضه‌ي سهام

 

علاوه بر خريد و فروش سهام راه ديگري براي معامله‌ي سهام وجود دارد و آن معاوضه‌ي سهام است. معاوضه‌ي سهام به اين صورت است که صاحب سهام، نحوه‌ي فروش سهام خود و نيز نحوه‌ي خريد سهام مورد نظر را به اطلاع کارگزار مي‌رساند، و کارگزار نيز مطابق اين درخواست اقدام به معاوضه مي‌کند. شايان ذکر است که کارگزاران بورس، در قبال خدمتي که براي مشتريان انجام مي‌دهند، درصدي از مبلغ هر معامله را به عنوان اجرت يا حق کارگزاري خود برداشت مي‌کنند. سقف اين مبلغ مطابق قانون مشخص شده است, اما کارگزاران مجازند حق کارگزاري خود را کمتر از سقف تعيين شده از مشتريان دريافت کنند.

توصيه‌هايي براي سرمايه‌گذاري در بورس

زندگي بشر و فعاليت‌هاي او همواره با پيامدهاي مختلفي همراه است و اتفاقات جزء لاينفک زندگي است. به همين دليل، هر کس، بر اثر دانش و تجربه‌ي خود، راه‌هاي مقابله با اتفاقات و کم‌کردن زيان‌هاي ناشي از آن را پيدا کرده و در زندگي به کار مي‌گيرد. در مورد بورس که مورد نظر ماست، خبرگان بازار سرمايه توصيه‌هايي به مشتريان دارند و معتقدند اگر افراد اين توصيه‌ها را به کار ‌گيرند فعاليت‌هايشان با موفقيت بيشتر و پيامدهاي منفي کمتري همراه خواهد بود. در ادامه برخي از اين توصيه‌ها را شرح مي‌دهيم:

 1.    سرمايه‌ي مازاد خود را به کار گيريد

معمولاً افراد، با توجه به اتفاقات مختلفي که در زندگي‌شان پيش مي‌آيد، بخشي از درآمد خود را به عنوان هزينه‌هاي ضروري کنار مي‌گذارند تا در روز مبادا از آن استفاده کنند. از آنجا که بازار سهام يکي از بازارهاي پرنوسان مي‌باشد خبرگان بازار توصيه مي‌کنند که بهتر است افراد از بکارگيري سرمايه‌هاي اصلي و ضروري خود در اين بازار پرهيز کنند. آنها معتقدند کساني که مي‌خواهند در اين بازار سرمايه‌گذاري کنند بايستي نه تنها اولويت را به رفع نيازهاي اوليه‌ي زندگي خود بدهند، بلکه حتي از بکارگيري آن بخش از درآمد خود که براي هزينه‌هاي اتفاقي در نظر گرفته‌اند در بازار بورس صرف‌نظر کنند. خبرگان بازار سرمايه مي‌گويند بهتر است افراد پس‌اندازهاي اضافي خود را وارد بازار سهام کنند.

 1. به شايعات توجه نکنيد

يکي از مشکلات مردم اين است که در برخي مواقع از احساسات خود تبعيت مي‌کنند و يا تحت تأثير حرف‌هاي ديگران قرار مي‌گيرند. هر چند اين نکته در بسياري از تصميم‌گيري‌ها تأثير چنداني ندارد اما در فعاليت‌هاي اقتصادي و بخصوص در بازار سهام مي‌تواند موجب ضرر براي افرادي باشد که به احساسات خود ميدان مي‌دهند. واقعيت امر اين است که سرمايه‌گذاري در بازار سهام بايد براساس تحقيق و اطلاعات صحيح انجام شود. زيرا در اين بازار عوامل متعددي همچون وضعيت اقتصاد کشور، عملکرد شرکت، اتفاقات جهاني و… در تغيير قيمت‌ها مؤثرند؛ در نتيجه هرگز نبايد تنها براساس توصيه‌ي دوستان و يا تبليغات و يا حتي عملکرد خويشاوندان براي سرمايه‌گذاري در اين بازار تصميم‌گيري کرد.

 1. براي کوتاه مدت سرمايه‌گذاري نکنيد

سرمايه‌گذاران نبايد نگران نوسانات و افت و خيزهاي روزانه‌ي بازار باشند که در مورد بازار سهام امري عادي است، بلکه پيوسته بايد روند بلندمدت را مورد توجه قرار دهند؛ چرا که شرکت‌هاي بورسي معمولاً شرکت‌هاي بزرگي هستند و طبيعتاً کارها و پروژه‌هايي که در دست انجام دارند کلان و بسيار بزرگ خواهد بود. پرواضح است که سود پروژه‌هاي بزرگ در کوتاه‌مدت به دست نمي‌آيد و در بلندمدت حاصل مي‌شود. در نتيجه سرمايه‌گذاران مي‌بايست براي دريافت واقعي سودِ سرمايه‌هاي خود در بازار سهام، به سرمايه‌گذاري با ديد بلندمدت نگاه کنند.

 1. سبد سهام تشکيل دهيد

بازار سهام داراي ويژگي‌هايي است که از آن جمله مي‌توان به بالا و پايين رفتن قيمت‌ها و ريسک يا خطر افت شديد قيمت‌ها اشاره کرد. از آنجا که به طور معمول و در طي زمان قيمت برخي سهام افزايش و قيمت برخي کاهش مي‌يابد، براي درامان ماندن از خطر کاهش قيمت سهام خريداري شده، خبرگان بازار توصيه مي‌کنند که خريداران بهتر است سبدي از سهام خريداري کنند و از خريدن يک نوع سهم پرهيز نمايند؛ چرا که وقتي سهامدار سرمايه‌ي خود را به سهام متعدد و متنوعي اختصاص مي‌دهد پايين آمدن احتمالي قيمت برخي از اين سهام از طريق بالا رفتن قيمت برخي ديگر از سهام موجود در سبد جبران مي‌شود و در اين صورت سرمايه‌گذار مي‌تواند به راحتي خطر احتمالي کاهش قيمت‌ها را رفع کند.

 1. نسبت به سرمايه‌گذاري خود بي‌توجه نباشيد

سرمايه‌گذار پس از تشکيل سبد سهام نبايد نسبت به وضعيت آن بي‌تفاوت باشد، بلکه بايد به طور مرتب آن را مورد بررسي قرار دهد و وضعيت آن را نسبت به وضعيت بازار بسنجد تا بداند که آيا سبد سهام او هماهنگ با بازار است و يا نياز به بازنگري و تغيير دارد يا نه. براي اين کار او مي‌تواند با خبرگان، مشاوران و کارگزاران بورس نيز مشورت نمايد و از راهنمايي آنها بهره ببرد.

 1. غيرمستقيم سرمايه‌گذاري کنيد

کساني که مي‌خواهند در بورس سرمايه‌گذاري کنند دو راه در پيش دارند: راه اول اين که خودشان مستقيماً سهام مورد نظر خود را خريداري کنند که طبعاً خودشان نيز پي‌گير نوسانات بازار و وضعيت سهام خود خواهند بود؟ و يا شخصاً به تشکيل سبد سهام اقدام کنند. البته خبرگان، انتخاب شيوه‌ي سرمايه‌گذاري مستقيم را براي همه مناسب نمي‌دانند. زيرا چنين کاري نيازمند تجربه و تخصص براي بررسي وضعيت بازار، شرکت، اقتصاد کشور و… است، علاوه بر اين که سرمايه‌گذار مي‌بايست بخش عمده‌اي از وقت خود را صرف اين کار بنمايد که مقرون به صرفه نيست. از اين رو، راه‌ دومي را توصيه مي‌کنند و آن سرمايه‌گذاري غيرمستقيم است. در اين روش سرمايه‌گذار اقدام به خريد واحدهاي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مي‌کند، که از اين طريق علاوه بر انتخاب يک سبد سهام مناسب از تخصص، تجربه، امکانات و ساير خدمات صندوق‌ها بهره‌مند مي‌شود.

بهترين راه سرمايه‌گذاري در بورس را انتخاب کنيد

مناسب‌ترين راه براي سرمايه‌گذاري، استفاده از صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري است. صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري نهادها و يا شرکت‌هايي هستند که سرمايه‌ي خود را عمدتاً در سهام و برخي موارد ديگر مثل اوراق مشارکت به کار مي‌گيرند. اين صندوق‌ها مجوز فعاليت خود را از سازمان بورس دريافت و تحت نظارت همين سازمان نيز فعاليت مي‌‌کنند. صندوق‌ها همه‌ي عوامل کار، شامل مدير، ضامن، امين، پرسنل متخصص و توانمند و ساير امکانات مورد نياز را در اختيار دارند و علاوه بر آن براساس قانون، سرمايه‌ي قابل توجهي را براي شروع کار تهيه کرده‌اند. بنابراين از هر جهت چه از لحاظ سرمايه و چه از لحاظ نيروهاي باتجربه و توانمند قابل اعتمادند. اين که توصيه مي‌شود سرمايه‌گذاري از طريق صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري انجام شود به دليل آن است که سرمايه‌گذار با خريد واحدهاي سرمايه‌گذاري صندوق، در حقيقت يک سبد سهام را تشکيل مي‌دهد که اين سبد به طور مرتب تحت نظارت مدير و کارشناسان صندوق است و در شرايطي که لازم است سهام صندوق فروخته و يا تبديل شود آنها با آگاهي و تخصصي که دارند مدام به دنبال سهام خوب و پربازده هستند و به طور مرتب سرمايه‌ي خود را به سهام برتر تبديل مي‌کنند. در نتيجه به طور معمول انتظار مي‌رود صندوق‌ها در سهام بهترين شرکت‌ها سرمايه‌گذاري کنند؛ پس هرکس واحدهاي صندوق‌ها را خريداري کند در حقيقت در بهترين شرکت‌ها سرمايه‌گذاري کرده و از بهترين و پربازده‌ترين سهم‌ها بهره‌مند شده است. اين افراد بدون آن که دغدغه‌ي افت و خيزهاي بازار را داشته باشند با پرداخت کارمزد بسيار کم از توانمندي و سود صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري بهره‌مند مي‌شوند.

 

منبع: پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه سنا

Proin eu sapien non tortor mattis auctor ac sit amet justo. Aliquam pellentesque odio quis eleifend aliquet. In id sodales dui. Pellentesque ac est risus. Vestibulum elementum elementum massa, ultrices feugiat magna aliquam non. Nullam eu libero quis

ایران .تهران . کلاهدوز . اختیاریه شماره 134
Call: +98 (0) 88024034
Email: contact@boursirani.com

News

Flickr

  Newsletter

  We accept the following payment: